راهنمای کاربری

برای مشاهده بدهی و پرداخت عوارض در سامانه پرداخت بودن توقف، ابتدا باید ثبت نام کنید. برای ثبت نام، گام اول وارد کردن شماره موبایل معتبر است و یک کد فعالسازی برای شما ارسال می شود که آنرا باید در صفحه مربوط وارد کنید. سپس اطلاعات مربوط به کد ملی و بانک را باید وارد کنید. برای انجام موفقیت آمیز پرداخت، لطفا این موارد را با دقت وارد نمایید.

در مرحله بعد، می توانید پلاک یا پلاکهای مورد نظر خود را در سامانه وارد کنید. برای هر پلاک یک نام دلخواه می توانید تنظیم کنید تا در هنگام استفاده از پلاک ها راحت تر باشید. در صورت داشتن بدهی معوق، مقابل هر پلاک مقدار بدهی نمایش داده می شود.

در مرحله بعد، روش پرداخت را باید انتخاب کنید. شما به سه روش می توانید پرداخت را انجام دهید:

  • پرداخت خود اظهاری بواسطه پرداخت آنلاین. در این روش خودرو و مبدا و مقصد سفرها خود را انتخاب میکنید، سپس مبلغ قابل پرداخت برای شما نمایش داده می شود. برای پرداخت، به درگاه پرداخت اینترنتی منتقل می شوید و مشابه خریدهای اینترنتی است که روزانه با آن سرو کار دارید، پرداخت را انجام می دهید. پس از بازگشت از درگاه پرداخت، کد پیگیری بانک به شما نمایش داده می شود، همچنین شما می توانید تراکنش انجام گرفته را در صفحه "تراکنشها" مشاهده نمایید.
  • از طریق اتصال پلاک خودرو به حساب بانکی در قالب سامانه برداشت مستقیم "پیمان". در این روش بر مبنای سقف کاملا مشخص و محدود، به سامانه اجازه میدهید که مبالغ مربوط به ترددها را از حساب بانکی تان برداشت کند. شایان ذکر است در صورت عدم برداشت بدهی بصورت خودکار به هر دلیلی اعم از عدم موجودی کافی، منقضی شدن زمان پیمان، غیر فعال شدن کارت یا حساب بانکی، عدم پاسخ دهی سرویس های بانکی و ... تسویه بدهی بر عهده مالک خودرو می باشد
  • از طریق خودپرداز بانکها. کاربرانی که امکان پرداخت آنلاین ندارند، می توانند از طریق لینک استعلام عوارض، شناسه قبض و شناسه پرداخت را دریافت کنند و از طریق دستگاه های خودپرداز ملت، انصار، سامان و شهر پرداخت خود را انجام دهند.

کاربران در انتخاب روش پرداخت خود، اختیار کامل دارند. نکته مهم: در صورت داشتن بدهی، باید ابتدا تسویه را انجام دهید و امکان خوداظهاری وجود ندارد. همچنین شما قبل تردد،حین تردد و حداکثر 24 ساعت بعد از تردد می توانید خوداظهاری کنید. پس از گذشت 24 ساعت از تردد، در صورتیکه خود اظهاری یا پیمان نداشته باشید، در صفحه لیست پلاکها میزان بدهی شما نمایش داده می شود و شما باید آنرا در اسرع وقت تسویه کنید.

نکته مهم: مسئولیت ورود صحیح اطلاعات بر عهده کاربران است و سامانه مسئولیتی در قبال عدم ورود صحیح اطلاعات توسط کاربران را ندارد.
کاربران توجه داشته باشند که بعد از ایجاد پیمان می بایست گزینه ی پرداخت خودکار را برای پلاک های مورد نظر خود فعال نمایند.

شما می توانید بخش سوالات متداول سامانه را هم جهت رفع ابهامات احتمالی مطالعه فرمایید.