سوالات متداول


سوال: چگونه می توانم برای پلاک هایم پرداخت خودکار بدهی را فعال نمایم؟
پاسخ: با توجه به اینکه جریمه عوارض آزادراهی بعد از گذشت 72 ساعت اعمال میگردد بهترین گزینه این است که ابتدا پیمان را برای حساب کاربری خود ایجاد نموده و سپس با فعال کردن گزینه پرداخت خودکار در قسمت ویرایش پلاک از پرداخت به موقع عوارض آزادراهی خود اطمینان حاصل نمایید. (پیشنهاد می شود بخش راهنمای کاربری را مطالعه نمایید) .
سوال: تشخیص تردد خودرو بر چه اساسی انجام می شود؟
پاسخ: بر اساس دوربینهایی که در نقاط مختلف آزادراه ها نصب گردیده، ترددها ثبت شده و اطلاعات پلاک به سامانه مرکزی ارسال می شود.
سوال: خدمات NSPay در چه آزادراه‌هایی ارائه می‌شود؟
پاسخ: در مرحله اول اجرای پروژه که در نوروز 1398 به بهره ‌برداری رسیده است، مسیرهای رفت و برگشت آزادراه های زیر راه اندازی و جایگزین روش سنتی شده است:
1. آزادراه تهران – ساوه
2. آزادراه تهران – قم
3. آزادراه کرج – قزوین
4. آزادراه قزوین- زنجان
مرحله دوم پروژه شامل سایر آزادراه‌های کشور است که تا تیر ماه 1398 اجرایی می شود
سوال: راه های پرداخت در NSPay چه تفاوتی دارند؟
پاسخ: در حال حاضر کاربران از سه روش می توانند عوارض را پرداخت کنند:
1. از طریق پرداخت آنلاین از طریق کارتهای بانکهای عضو شتاب. این روش مشابه خریدهای اینترنتی است که بسیاری از مردم روزانه با آن سروکار دارند.
2. اتصال پلاک خودرو به حساب بانکی. در این روش کاربران پس از احراز هویت، بر اساس سقف محدود، به سامانه اجازه میدهند که مبالغ مربوط به ترددها را از حساب بانکی آنها برداشت کند.
3. از طریق خودپرداز بانکها. کاربرانی که امکان پرداخت آنلاین ندارند، می توانند از طریق لینک استعلام عوارض، شناسه قبض و شناسه پرداخت را دریافت کنند و از طریق دستگاه های خودپرداز ملت، انصار، سامان و شهر پرداخت خود را انجام دهند.
کاربران در انتخاب روش پرداخت خود، اختیار کامل دارند.
سوال: امکان پرداخت نقدی عوارض وجود دارد؟
پاسخ: خیر، پرداخت ها صرفا به صورت الکترونیکی انجام می شود.
سوال: چه زمانی نسبت به پرداخت عوارض می توان اقدام کرد؟
پاسخ: هر خودرو می تواند قبل، حین یا بعد از تردد عوارض خود را به صورت الکترونیکی پرداخت کند. می بایست حداکثر 24 ساعت پس از تردد پرداخت انجام شود. در صورتیکه پس از 24 ساعت از تردد، عوارض را پرداخت نکنید، پیامکی از طرف پلیس جهت اطلاع رسانی ارسال می شود و باید در اسرع وقت بدهی خود را تسویه کنید تا مشمول جریمه نگردید.
سوال: آیا به ازاء تردد هر پلاک، یکبار پرداخت انجام شود؟ یا می توان چندین تردد را در قالب یک پرداخت انجام داد؟
پاسخ: بهتر است پرداختها در یک مرحله انجام شود. اگر چندین پلاک دارید و از یک مسیر مشترک عبور میکنید، می توانید پلاکها را انتخاب کرده و پرداخت را انجام دهید. همچنین در صورتیکه مسیر رفت و برگشتی طی میکنید، می توانید عوارض عبور هر دو مسیر را یکجا پرداخت کنید.
سوال: محرمانگی اطلاعات مشتریان در سامانه NSPay به چه صورت است؟
پاسخ: سامانه هیچ یک از اطلاعات بانکی کاربران را به هیچ نحوی ذخیره نمی کند و به هیچ وجه اطلاعات مشتریان خود را در اختیار شخص ثالثی قرار نمی دهد. همچنین از آخرین استانداردها و پروتکل های امنیتی برای پردازش اطلاعات استفاده می شود.
سوال: عوارض خودروهای امانی به چه ترتیبی باید پرداخت شود؟
پاسخ: پاسخ: به نوع قرارداد با مالک خودرو بستگی دارد. اما در روش فعلی همه دیون، جرایم و خسارات احتمالی متوجه مالک خودرو است.
سوال: آیا در صورت عدم تردد، مبلغ پرداخت‌شده عودت داده می‌شود؟
پاسخ: مبلغ پرداخت‌شده تا 10 روز قابل استفاده (تردد) است. در صورتی‌که خودرو در بازه زمانی 10 روزه پس از پرداخت نسبت به تردد اقدام ننماید، مبلغ پرداختی سوخت خواهد شد و متاسفانه امکان استرداد مبلغ وجود ندارد.
سوال: آیا محدودیت سرعت برای خودرو وجود دارد؟
پاسخ: در این خدمت، مشخصات خودروهای ترددکننده با هر سرعتی که باشند شناسایی می‌شود. بنابراین خودروها می‌توانند با حداکثر سرعت مجاز در آزادراه تردد کنند.
سوال: آیا در آزادراه باید از خط عبوری مشخصی برای استفاده از خدمت NSPay استفاده شود؟
پاسخ: خیر، دوربین ها تمام مسیر را پوشش می دهند و بنابراین محدودیتی در انتخاب مسیر تردد وجود ندارد.
سوال: در صورت فروش خودرو شماره تلفن همراه مالک خودرو چگونه در سامانه به‌روز می‌شود؟
پاسخ: شماره مالک خودرو در سامانه پلیس در زمان تغییرات به‌روز رسانی می‌شود.
سوال: در صورت عدم پرداخت عوارض آزادراهی، چه عواقبی متوجه راننده و مالک خودرو خواهد بود؟
پاسخ: پرداخت عوارض آزادراهی برای خوروی ترددکننده در آزادراه برعهده مالک خودرو است. همچنین، درصورت عدم پرداخت در مهلت مقرر، پیامک پلیس به مالک خودرو ارسال شده و نهایتا جریمه‌ها و خسارت‌های احتمالی نیر متوجه مالک خودرو خواهد بود. بنابراین، راننده خودرو درصورتی که مالک نباشد مسئولیتی در این موضوع ندارد.
سوال: آیا تگ های سابق قابل استفاده است؟
پاسخ: بله.
سوال: آیا تاکسی ها باید عوارض پرداخت کنند؟ و به چه صورتی پلاک خود را در سامانه ثبت کنند؟
پاسخ: بله، در قالب کلاس خودرو "سواری".
سوال: درصورت اشتباه وارد کردن اطلاعات پلاک و پرداخت موفق، امکان اصلاح وجود دارد؟
پاسخ: خیر، مسولیت وارد کردن صحیح کلیه اطلاعات بر عهده کاربر است و در صورت بروز اشتباه، امکان برگشت تراکنش وجود ندارد.
سوال: آنی رو چیست و چه ارتباطی با "پرداخت بدون توقف" دارد؟
پاسخ: آنی‌رو بستر پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی در کشور را فراهم کرده است. سامانه "پرداخت بدون توقف" یا NSPay یکی از صادرکنندگان طرف قرارداد با آنی رو می باشد که خدمات پرداخت عوارض را به صورت ساده و نو آورانه در اختیار عموم مردم قرار می دهد.
سوال: چگونه می توانم از انجام تراکنش موفق اطمینان حاصل کنم؟
پاسخ: در صورتیکه پرداخت را به صورت آنلاین و از طریق درگاه پرداخت اینترنتی انجام داده باشید، پس از پرداخت موفق شماره پیگیری در NSPay نمایش داده می شود. همچنین در منوی "تراکنشها" می توانید سوابق پرداختهای خود را مشاهده نمایید.
سوال: آیا می توان پلاک های ثبت شده را ویرایش کرد؟
پاسخ: در صورتیکه پرداخت روی پلاک نداشته باشید، امکان ویرایش وجود دارد. شما می توانید پلاکهای وارد شده را حذف کنید و یا موارد جدیدی به لیست پلاکها اضافه نمایید
سوال: با چه کارتهایی می توان پرداخت آنلاین انجام داد؟
پاسخ: از طریق کلیه کارتهای عضو شتاب که خرید اینترنتی انجام می دهید، می توانید در NSPay پرداخت آنلاین داشته باشید. اگر کارت شما رمز دوم (یا رمز اینترنتی) ندارد، با مراجعه به خودپرداز بانک صادر کننده کارت، می توانید رمز دوم برای کارت خود تنظیم نمایید.
سوال: بعضا هنگام کار با سامانه کندی وجود دارد، یا ارتباط با درگاه پرداخت قطع می شود. چه راهکاری برای رفع این مشکل وجود دارد؟
پاسخ: در صورتیکه از فیلتر شکن استفاده می کنید، لطفا آنرا غیر فعال کنید.